O mnie

Obejrzyj film o moim życiu i pracy.

Edukacja

Jestem trenerem poprawnej wymowy, accent/ dialect coachem, trenerem głosu, profesjonalnym językoznawcą, fonetykiem, fonologiem, specjalistą od sztuki wymowy, logopedą specjalizującym się w neurologicznej terapii mowy oraz zawodowym tłumaczem pisemnym i ustnym (konsekutywnym/ symultanicznym).

Jestem absolwentką lingwistyki stosowanej w zakresie specjalizacji dydaktyczno-tłumaczeniowej (język angielski/ francuski). Uzyskałam tam tytuł licencjata (wydział glottodydaktyki, specjalizacja z nauczania języka angielskiego) i magistra (wydział glottodydaktyki, specjalizacja z zakresu fonetyki, fonologii i wymowy angielskiej).

Jestem także absolwentką wielu kursów oraz studiów podyplomowych głosu i mowy w zakresie fonetyki artykulacyjnej i sztuki wymowy prestiżowej szkoły accent coachów w Europie – Royal Central School of Speech and Drama na University of London. Następnie szkoliłam się w jej amerykańskim odpowiedniku czyli American Academy of Dramatic Arts. Posiadam również uprawienia IPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Fonetyczne), jestem członkinią amerykańskiego stowarzyszenia accent coachów i trenerów głosu.

Zaczęłam nawet karierę akademicką na studiach doktoranckich z zakresu fonetyki artykulacyjnej, jednak głęboko rozczarowałam się nadmiernie teoretycznym podejściem do nauki wymowy prezentowanym przez uniwersyteckie środowisko akademickie. Stąd postanowiłam rozpocząć tworzenie własnych metod, technik i systemu nauczania wymowy i akcentów.

Pochodzenie

Podczas mojego życia mieszkałam i podróżowałam po całym świecie, odwiedziłam wiele krajów, żyłam, uczyłam się i pracowałam w wielu miejscach, w których ludzie używali różnych języków. Mieszkałam zarówno w krajach anglo- jak i nie-anglojęzycznych. Jednak z pochodzenia i wychowania jestem 100% POLKĄ! Urodziłam się i wychowałam w polskiej rodzinie, mam polskich rodziców i moim pierwszym językiem jest polski zatem jestem nienatywnym użytkownikiem angielskiego, który brzmi jak native i żywym dowodem tego, że można wyćwiczyć dany akcent i osiągnąć brzmienie zbliżone do rodzimego użytkownika języka!
Od wczesnego dzieciństwa byłam otoczona różnymi językami i akcentami, głównie akcentami języka angielskiego: brytyjskim, kanadyjskim, amerykańskim, ale także słowiańskimi, germańskimi, romańskimi, azjatyckimi, skandynawskimi i wieloma innymi. Zawsze uważnie słuchałam każdego języka i akcentu, następnie się go uczyłam, starałam się go dokładnie i organicznie zgłębić, a także powtarzać, naśladować, a czasem nawet parodiować 😉 Tak właśnie rozwijała się moja miłość do języków i akcentów. Jestem w ogromnej mierze samoukiem i WIEM jak uczyć się języków, dźwięków i akcentów skutecznie. Przez te wszystkie lata uczyłam się ponad 10 różnych języków, przeanalizowałam dokładnie ponad 40 różnych systemów fonetycznych i fonologicznych, nie tylko słuchając ich, ale również studiując je z teoretycznego i opisowego punktu widzenia, a następnie poprzez artykułowanie ich dźwięków w konsekwencji opanowałam je w sposób zupełnie płynny i naturalny. W rezultacie mogę nauczyć wszystkiego i czegokolwiek, co mogę sama wyprodukować, a nadal poszerzam swoje portfolio języków i akcentów.
Bardzo w tym pomaga mi 12 lat spędzonych w szkole muzycznej poświęconych szkoleniu słuchu, grze na 4 instrumentach i zgłębianiu wiedzy dotyczącej melodii, rytmu i akustyki.

Doświadczenie

Moje doświadczenie obejmuje bycie wieloletnim trenerem języka i głosu, autorem własnych warsztatów i kursów, metodykiem tworzącym własne metody, programy i materiały dydaktyczne, trenerem akcentów i dialektów, nauczycielem innych nauczycieli oraz dyrektorem metodycznym. Uczyłam ludzi w różnych grupach wiekowych (3-70 lat), z wielu krajów (ponad 20 różnych krajów i narodowości, także wielojęzyczne dzieci ze szkoły międzynarodowej oraz szkoły brytyjskiej, w której uczyłam j. angielskiego jako języka wiodącego) oraz wielu różnych dziedzin zawodowych (od psychologii, poprzez naukę do biznesu, bankowości i IT ). Pracowałam w sali wykładowej, sali konferencyjnej, kinowej, teatralnej i studio nagraniowym. Mam duże doświadczenie w publicznym przemawianiu i artystycznych wystąpieniach publicznych (jako była tancerka baletowa i profesjonalny muzyk występowałam na scenie ponad 100 razy, pierwszy raz w wieku 4 lat, a moja największa publiczność składała się z ponad 1000 osób), trema jest dla mnie chlebem powszednim. Jestem również przygotowana do profesjonalnej pracy z mikrofonem i przed kamerą. Mam również duże doświadczenie w pracy w studiu nagraniowym jako lektor i voice actor oraz pomagam innym, którzy chcieliby zostać mówcami publicznymi, międzynarodowymi trenerami lub lektorami.

Metoda

Metoda, której używam, zależy głównie od oczekiwań mojego Klienta. Dopasowuję ją do celów, oczekiwań i potrzeb danej osoby. Łączę teoretyczną wiedzę fonetyczną z elementami treningu artykulacji, logopedii, metod pracy z ciałem oraz moim dużym słuchowym wyczuciem. Tworzę indywidualny kurs dla każdego z moich prywatnych Klientów, a w przypadku kursów grupowych podchodzę do każdego Ucznia indywidualnie z pasją i energią, gdyż zależy mi, by zajęcia sprawiały autentyczną radość. Moja metoda opiera się na głębokim przekonaniu, że mamy wspólny cel do osiągnięcia, a Twój sukces jest moim. Jednak wyznaję jedną konkretną zasadę: daję z siebie 100% zaangażowania, energii i wysiłku ale oczekuję tego samego od moich Klientów. Uważam się za bardzo konkretnego i wymagającego nauczyciela, jednak wymagam od siebie nawet dwa razy więcej niż od swoich Uczniów. Jestem ambitna, dynamiczna, energiczna i pełna pozytywnej energii i humoru. Może dlatego, że naprawdę uwielbiam to, co robię i staram się, aby było to zaraźliwe 🙂

Pasja

Mam przywilej zarabiania na życie robiąc to, co kocham z całego serca. Wybrałam nauczanie odrzucając karierę profesjonalnej tancerki, muzyka, aktorki i tłumacza z akredytacją Parlamentu Europejskiego. Jednak całe to doświadczenie wraz z profesjonalnym treningiem muzycznym, świadomością ciała i głosu pomogło mi znacząco opanować melodię i artykulację różnych akcentów. To w połączeniu z moją ciężką pracą, specjalistyczną edukacją i ciągłym, konsekwentnym dążeniem do samorozwoju w dziedzinie fonetyki, artykulacji i retoryki sprawiło, że stałam się bardzo świadomym i w pełni ukształtowanym trenerem językowym, który nie boi się żadnych wyzwań.
Uważam się za organicznego nauczyciela, którego powołaniem i misją jest szkolenie innych ludzi, inspirowanie ich i motywowanie, a także dostarczanie im energii i wiary w siebie. Nie wiem, jakich jeszcze akcentów będę się uczyć, z kim pracować lub gdzie jeszcze będę podróżować, ale jedno wiem na pewno: zawsze będę nauczycielem. Jest to jedna z niewielu rzeczy w moim życiu, których jestem absolutnie pewna. Czas spędzony na tworzeniu tej strony i pisaniu tych tekstów był jednym z najbardziej satysfakcjonujących w moim życiu. To tylko dowodzi tego, że wybrałam właściwą ścieżkę życia.